Nocny ogrodnik - Wiktoriańska baśń o duchach

Nocny ogrodnik - Wiktoriańska baśń o duchach
Spis treści:

Nocny ogrodnik
Autor: Jonathan Auxier

Na niektóre drzewa się wspina, na niektórych wycina się swoje inicjały bądź buja się na gałęziach. To drzewo natomiast…

Ot i moje wewnętrzne dziecko ponownie się przebudziło łaknąc czegoś lekkiego, z polotem, po prostu czegoś fantastycznego.
Jako, że moje pierwsze spotkanie z Jonathanem Auxier uznałem za udane, postanowiłem sięgnąć po jego, jak się później okazało, jedno z lepszych dzieł jakim jest „Nocny ogrodnik“. Otrzymałem coś znacznie mrocznego…

Czternastoletnia Molly oraz jej młodszy brat Kip to osierocone irlandzkie dzieci, które w pogoni za dachem nad głową oraz ciepłą strawą znajdują zatrudnienie w posiadłości Windsor, pośrodku której znajduje się zniszczony dom opleciony ogromnym i złowieszczym drzewem. Chociaż ostrzegano, że w tym miejscu jest coś mrocznego, co zmienia ludzi, nie są przygotowani na zło, które napotykają.

Państwo dworu i ich dwoje dzieci bledną i chudną; ich oczy i włosy czernieją. Wchodząc do zakazanego pokoju na szczycie schodów, Molly znajduje dziurę w drzewie – dziurę po sęku, która produkuje wszystko, na co się ma ochotę (pieniądze, klejnoty, słodycze). Ale wszystko ma swoją cenę. W tym wypadku jest to kawałeczek duszy wypowiadającego życzenie. Błotniste odciski stóp i martwe liście w domu świadczą o złym nocnym gościu, tytularnym Nocnym Ogrodniku, który ociera pot śniącym koszmary domownikom, aby mógł dalej podlewać swoje drzewo. Molly i Kip próbują powstrzymać widmo i starożytną klątwę.

Potęga i magia opowiadania, dorastanie bez rodziców, ksenofobia, konsekwencje chciwości, to tylko niektóre tematy poruszone przez kanadyjskiego autora. Auxier pisał Nocnego Ogrodnika przez niemal 9 lat i to widać po poziomie, w jakim dopracowana jest ta książka.
Od pierwszych stronic jesteśmy wrzucenia w cieżką, gotycką atmosferę panującą w świecie wykreowanym i taka aura pozostanie z nami do ostatniej kropki. Świetnie wykreowani bohaterowie, z którymi chcąc niechcąc czytelnik się utożsamia. A dobrze wykreowany bohater, to wiarygodny bohater, a wiarygodny bohater to taki któremu się kibicuje.
„Nocny ogrodnik“ to naprawdę wspaniała książka, tak mroczna, tak dobrze napisana fantastyka, którą mogą cieszyć się zarówno młodsi czytelnicy, jak i starsi.

Książka dostępna jest TUTAJ.