World of Warcraft: Arthas Przebudzenie Króla Lisza

World of Warcraft: Arthas Przebudzenie Króla Lisza
Spis treści:

Mój synu, w dniu twych narodzin lasy Lordaeronu szeptały imię Arthas. ~Terenas Menethil
Autor: Christie Golden

Wprowadzenie

Postać Księcia Arthasa Menethila jest z pewnością znana każdemu fanowi uniwersum World of Warcraft. Większość z nas poznała go już w trakcie Kampanii Ludzi w Warcraft III: Reign of Chaos. Inni o jego życiu dowiedzieli się dopiero z gry World of Warcraft. Młody, ambitny oraz odrobinę zadufany w sobie członek rodziny królewskiej władającej Lordaeronem i Zakonu Srebrnej Dłoni, chcący jedynie uratować swoich poddanych, nieodwracalnie zmienia losy Azeroth.

Fabuła

Książka zabiera nas w podróż przez życie Arthasa. Od wczesnych lat jego dzieciństwa, przez burzliwy okres Trzeciej Wojny aż do momentu w którym zasiadł na Tronie Mrozu jako Król Lisz. Poznamy myśli które towarzyszyły Księciu podczas treningów z Muradinem, spotkań z Jainą jak również emocje targające nim w momencie oczyszczania Stratholme czy w okresie służby Pladze. Poznamy również perspektywę innych osób związanych z bohaterem, jak wspomniana już Jaina Proudmoore oraz Sylvanas Windrunner. Na ponad 300 stronach znajdziemy opisy wielu mniej i bardziej znanych wydarzeń i postaci z serii Warcraft z którymi Arthas miał styczność.

Opinia

Całość historii przedstawiona jest z perspektywy trzeciej osoby. Fabuła rozgrywa się głównie w okresie przedstawionym do tej pory w grach Warcraft III: Reign of Chaos oraz dodatku The Frozen Throne. Dla fana serii i osoby której fabuła tych dwóch tytułów nie jest obca czułem się jakbym po raz kolejny przechodził Kampanię Ludzi i Kampanię Nieumarłych z dodatkowym komentarzem bohaterów. Pojawiło się też wiele rozmów czy spotkań które nie były obecne w żadnym z powyższych tytułów co stanowi dla mnie dodatkowy "smaczek" i daje szerszy obraz na przedstawione sytuacje. Dla fana serii jest to moim zdaniem niezbędna pozycja, by w pełni poznać historię Arthasa.

Dodatkowym plusem jest mapka na początku książki (mam słabość do tego) - chociaż już po kilku stronach zapomniałem o jej istnieniu ze względu na znajomość świata Azeroth.

Fanart przedstawiający Lich Kinga pochodzi ze strony WoWWiki

Drobne spojlery!


Niestety w drugiej połowie książki (mniej więcej od momentu zniszczenia Quel'Thalas) Christie Golden pozwoliła sobie na duże ścinanie zakrętów. Sporo rzeczy zostało bardzo odczuwalnie przyspieszonych (czy to zbliżająca się data premiery czy inne względy - nie mam pojęcia). Należy pamiętać, że jednak jest to swego rodzaju adaptacja, a, jak wiemy, te rządzą się swoimi prawami.


Podsumowanie

World of Warcraft: Arthas Przebudzenie Króla Lisza to pozycja którą każdy szanujący się fan Warcrafta powinien przeczytać. Nie tylko pozna motywację samego Księcia, ale również spojrzy na pewne decyzje z jego życia z innej perspektywy. Książka pozwala w szerszy sposób ocenić wydarzenia które miały miejsce w Warcraft III i wpłynęły na losy świata Azeroth.

Czy jesteście gotowi jeszcze raz przejść drogę Arthasa od spadkobiercy tronu Lordaeron, aż do przywdziana przez niego Korony Mrozu?

Aleksander

Entuzjasta gier dwuosobowych oraz fanatyk Gwiezdnych Wojen, Warcrafta i Warhammera.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

World of Warcraft: Kronika. Tom II

Autorzy: Chris Metzen, Matt Burns, Robert Brooks. Wstęp Jakiś czas temu w moje ręce trafiło obszerne tomisko stanowiące kontynuację historii...