Więzień Labiryntu

Więzień Labiryntu
Spis treści:

Więzień Labiryntu

Autor: James Dashner

Winda się otwiera a w niej znajduje się On, nasz główny bohater. Wie, że ma na imię Thomas i na tym kończy się jego pamięć. Wokół niego zebrali się już inni chłopcy, którzy w ten sam sposób trafili tu wcześniej.

Strefa do której trafił przypomina średniowieczną wioskę z bardzo dobrze ułożoną hierarchią społeczną mieszkańców, chociaż trudno to nazwać wioską, bo jest ich tam zaledwie kilkudziesięciu. Jedni zajmują się warzywami, inni zbierają owoce, są też kucharze, naprawiacze domów. Choć nie są zawodowcami w swoim fachu, bo są przecież młodymi chłopcami, to każdy z nich chce pełnić swoją rolę w osadzie jak najlepiej potrafi.

Z wioski nie można uciec, bo otoczona jest wysokimi murami po których nie da się wspiąć (byli też tacy, co próbowali i niestety nie skończyli najlepiej), ale w jednym miejscu jest „wejście”. Otwiera się i zamyka w określonych godzinach, a nikt kto został tam na noc jeszcze nie wrócił. Specjalnie wyszkoleni „biegacze” mają jedno zadanie, wbiec wcześnie rano, zapamiętać jak najwięcej szczegółów i wybiec dopóki nie nastanie wieczór, by zdążyć przed zamknięciem. To specjalna grupa najszybciej biegających w osadzie, wyszkolonych (w domowych warunkach) mężczyzn, która stara się rozwikłać, o co w tym wszystkim chodzi.

Thomas, nasz główny bohater, rozpoczyna serię dziwnych wydarzeń, które dotąd nie wydarzyły się w spokojnej strefie, a chwilę po nim winda uruchamia się, a w niej mieszkańcy znajdują po raz pierwszy… kobietę.

Przebłyski pamięci początkowo nie pozwalają przypomnieć sobie Thomasowi, kim jest tajemnicza dziewczyna o imieniu Teresa, jednak z czasem jest ich coraz więcej, a na rozwiązanie zagadki Thomas nie będzie miał za wiele czasu, bo labirynt żyje. Tajemnicze moce przyspieszyły jego działania wymuszając podejmowanie ryzykownych i dla niektórych tragicznych decyzji.

Na tę powieść trafiłem zanim została zekranizowana i stała się światowym bestsellerem. Czyta się ją przyjemnie i w miarę szybko, bardzo mocno skupiamy się na poznaniu świata, chłopców – tego czym się zajmują i jakie przygody ich spotkały, a to wszystko buduje pewne przywiązanie i nić sympatii do każdego z nich. Jest to przede wszystkim wprowadzenie do świata, a jednocześnie, od drugiej połowy książki, gigantyczna przygoda z którą warto się zmierzyć.

Bardzo polecam.

Książka do kupienia w sklepie taniaksiazka.pl

Jacek

Fan strategicznych gier komputerowych, Władcy Pierścieni i Więźnia Labiryntu! Stary od urodzenia.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Więzień Labiryntu: Próby ognia

Więzień Labiryntu: Próby ognia Autor: James Dashner To jedna z pierwszych powieści, przy której targały mną tak gigantyczne emocje. Autor...