Splendor – strategia i ekonomia kluczem do zwycięstwa

Splendor – strategia i ekonomia kluczem do zwycięstwa
Spis treści:

Splendor to prosta w swoich zasadach, gra planszowa, z kategorii „zbieranie zasobów”, choć naszym zdaniem można nazwać ją grą strategiczno-ekonomiczną. Cel gry jest bardzo prosty, należy zdobyć 15 punktów zanim zrobią to przeciwnicy, aby to osiągnąć trzeba w odpowiedni sposób dysponować posiadanymi surowcami. Warto wspomnieć, że w 2015 roku Splendor zdobył zaszczytny tytuł gry roku.

 

Pole rozgrywki wraz z elementami

Szybkie omówienie zasad

W grze uczestniczyć może do 4 graczy. Wszyscy gracze do dyspozycji mają 6 rodzajów klejnotów - surowców. Służą one do zakupu kopalni, które również pozwalają nam zdobywać kolejne surowce.  Na kartach kopalni w zależności od poziomu kopalni umieszczone może być od 0-5 punktów. W swojej turze gracz może wykonać następujące ruchy: pobrać z banku 3 klejnoty każdy innego koloru, 2 klejnoty jednego koloru, jeden żeton „Joker” pozwalający zarezerwować kartę kopalni, lub wykupić kopalnię. Kopalnie w przeciwieństwie do klejnotów po zakupie kolejnych kart nie zużywają się i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Klejnoty po wykorzystaniu ich do zakupu wracają do puli wspólnej. Poza kartami kopalni punkty zwycięstwa umieszczone są na kartach arystokratów, których zdobyć można poprzez uzbieranie odpowiedniej liczby kopalni w danym kolorze.

 

Karty kopalni

Ekonomia drogą do zwycięstwa

Splendor to planszówka, w której ekonomia gra ważną rolę. Musimy umiejętnie rozporządzać naszymi zasobami tak aby zakupów dokonywać w jak najlepszej dla nas cenie. Czasami może się zdarzyć, że dwie karty kopalni z taką samą liczbą punktów zwycięstwa mogą kosztować 6 lub 9 surowców i tylko od nas zależy jak poprowadzimy naszą rozgrywkę, by zakup okazał się dla nas najlepszy. Gra mimo prostych zasad oferuje wiele rodzaje strategii, które możemy wdrożyć w trakcie rozgrywki. Dzięki temu zarówno początkujący jak i gracze obeznani z tego typu grami będą się przy niej świetnie bawić. Dużym atutem jest również czas rozgrywki, który nie powinien przekraczać 30-40min.

Z naszej strony tytuł warty polecenia.

Źródło grafik: rebel.pl