Historia powstania Śródziemia – czyli Hobbit „tam i z powrotem” pióra J.R.R. Tolkiena

Historia powstania Śródziemia – czyli Hobbit „tam i z powrotem” pióra J.R.R. Tolkiena
Spis treści:

"Hobbit" J.R.R. Tolkiena to jedno z najbardziej klasycznych dzieł w dziedzinie literatury fantasy, które zaczarowuje czytelnika od pierwszej strony do ostatniej. Jednakże, zanim Tolkien zajął się pisaniem "Hobbita", przystąpił do tworzenia rozbudowanego świata, który później nazwał Śródziemiem. To było miejsce, w którym rozgrywały się wszystkie jego opowieści, pełne bogactwa kultur, języków i historii.
Książka "Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest nie tylko opowieścią o przygodach, ale także o odwadze, przyjaźni i znalezieniu w sobie siły do pokonywania własnych ograniczeń. Pewna oksfordzka opowieść mówi że Tolkien znudzony sprawdzaniem prac swoich uczniów napisał słynne zdanie: „In a hole in the ground there lived a Hobbit”, które rozpoczęło piękną historię. Dla mnie najpiękniejszą 😊

Tytułowa strona pierwszego Amerykańskiego wydania Hobbita

Hobbit został po raz pierwszy opublikowany w 1937 roku, zdobywając błyskawicznie popularność zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych czytelników. Nakład 1500 sztuk wyprzedał się bardzo szybko.  Jego uniwersalna tematyka, niesamowite opowieści o przygodach i mądrość ukryta w prostotach sprawiły, że stał się klasykiem literatury fantasy. Stanley Unwin wydawca książki poprosił wówczas J.R.R. Tolkiena o kontynuacje przygód Hobbita – po wielu latach wydana została powieść „Władca Pierścienia”.

Wróćmy jednak do ujmującej opowieści o Bilbo Bagginsie, spokojnym hobbicie, którego rutynowe życie zostaje wywrócone do góry nogami. Razem z grupą krasnoludów pod wodzą Thorina wyrusza w podróż mającą na celu odzyskanie utraconego królestwa Erebor, strzeżonego przez smoka Smauga. W miarę jak Bilbo rozwija się w odważnego bohatera, a czytelnik wraz z nim eksploruje nieznane krainy, książka emanuje nie tylko fantastyką, ale również uniwersalnymi wartościami takimi jak odwaga, przyjaźń i odkrywanie własnego potencjału. "Hobbit" to literacki klejnot, który trwale zapisuje się w sercach czytelników, niezależnie od ich wieku czy zamiłowania do literatury fantasy. Książka doczekała się wielu adaptacji, powstały filmy w świecie Hobbita, gry czy też zestawy klocków Lego inspirowane przygodami Bilba.

Plakat zapowiadający premierę filmu Hobbit

Filmowa adaptacja Hobbita autorstwa J.R.R. Tolkiena została stworzona przez reżysera Petera Jacksona (reżysera Władcy Pierścieni) i podzielona na trzy części: "Hobbit: Niezwykła podróż" (2012), "Hobbit: Pustkowie Smauga" (2013) i "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" (2014). Choć oparta na jednej książce, trylogia rozszerza oryginalną fabułę, wprowadzając nowe postacie i wątki, co spotkało się z mieszanymi reakcjami fanów.

"Hobbit: Niezwykła podróż" przedstawia początek podróży Bilba Bagginsa, który dołącza do grupy krasnoludów, aby odzyskać utracone królestwo Erebor. W miarę jak ekipa przemierza różnorodne krainy, napotyka na liczne niebezpieczeństwa, w tym gobliny, olbrzymie pająki i tajemniczy pierścień, który później odgrywa kluczową rolę.

"Hobbit: Pustkowie Smauga" kontynuuje podróż Bilba i towarzyszącej mu grupy. Bohaterowie mierzą się z niebezpieczeństwami Mrocznej Puszczy, spotykają elfów i ostatecznie docierają do Erebor, gdzie muszą stawić czoło smokowi Smaugowi. Film wprowadza też postać Legolasa, znanej z trylogii "Władca Pierścieni".

Ostatnia część, "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii", koncentruje się na epickiej bitwie o Erebor oraz rozstrzygnięciach związanych z losami bohaterów. Mimo pewnych kontrowersji co do rozszerzenia fabuły, filmy zdobyły uznanie za świetne efekty specjalne, wizerunek Śródziemia i aktorską grę, zwłaszcza Martina Freemana w roli Bilba.

Świat w którym znalazł się Bilbo został przeniesiony również na komputery i konsole w grze która miała swoją premierę w 2014 roku. Lego Hobbit stworzone przez studio Traveller's Tales, które ma wielkie doświadczenie w ożywianiu klocków Duńskiej firmy :). Gra bazuje na ekranizacji 2 filmów - Niezwykłej podróży oraz Pustkowie Smauga.

studio Traveller's Tales stworzyło w świecie Hobbita grę

Książka, filmy i gra stanowią integralne elementy tego fascynującego świata, dostarczając czytelnikom i graczom unikalnych doświadczeń i emocji.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Wybiegi i peleryny: Fantastyczny Pokaz Mody!

Pozdrowienia, modni mieszkańcy mistycznych krain! Dziś wyruszamy w nieziemską podróż przez czarujące krainy Westeros, Czarodziejskiego Świata Pandory, Diuny, Narnii, Gwiezdnych...