„Władca Pierścieni” – czyli historia powstania przygody, która odmieniła świat fantastyki

„Władca Pierścieni” – czyli historia powstania przygody, która odmieniła świat fantastyki
Spis treści:

Historia powstania "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena jest równie fascynująca jak sam epicki cykl. Tolkien rozpoczął pracę nad Śródziemiem, gdzie osadził swoje opowieści, już w młodym wieku. Jednakże, narodziny konkretnego dzieła, czyli "Władcy Pierścieni," mają swoje korzenie w latach trzydziestych XX wieku.

Popiersie J.R.R. Tolkiena znajdujące się w Oxfordzie

Początkowo, J.R.R. Tolkien oddawał się pisaniu opowiadań, które miały stanowić spójną mitologię dla Anglii. Jego fascynacja językiem, zwłaszcza stworzonym przez siebie elfickim, była motorem napędowym rozwoju tych wczesnych dzieł. W miarę jak kształtowały się opowieści, zaczęły pojawiać się postacie i wydarzenia, które w późniejszym czasie urosły do rangi integralnej części "Władcy Pierścieni". Tolkien nie tylko tworzył język, ale również rozbudowywał historię Śródziemia, nadając mu bogatą i wielowarstwową historię. Pierwsze założenia fabuły, chociaż jeszcze w formie rozproszonych fragmentów, powstawały równolegle z rozwijaniem się języka, tworząc organiczny związek między strukturą językową a mitologią tego fantastycznego świata. To właśnie w tych wczesnych eksperymentach Tolkiena z mitologią i językiem zaczęły kiełkować idee, które później zaowocowały epickim cyklem "Władca Pierścieni". Decydującym momentem było, gdy Tolkien napisał „Hobbita” jako opowieść dla swoich dzieci. Powieść ta, chociaż pierwotnie nie była silnie związana z mitologią Śródziemia, zyskała ogromną popularność. Sukces "Hobbita" zmotywował Tolkiena do rozwinięcia i pogłębienia swojego stworzonego wcześniej świata.

Okładka książki z 1960 roku w tłumaczeniu na język Polski

W miarę jak Tolkien pracował nad kontynuacją "Hobbita", narodziła się historia "Władcy Pierścieni". W latach 30. i 40. pisarz zaczął konstruować bardziej złożoną fabułę, wprowadzając nowe postacie, krainy i mitologie. Wpływ na kształtowanie się historii miały różnorodne inspiracje, takie jak mitologia nordycka, staroangielska epika, a także doświadczenia autora z czasów I wojny światowej.

"Władca Pierścieni" nie był napisany jednym ciągiem, lecz był efektem wieloletniej pracy i rozwoju. Tolkien musiał pokonać wiele trudności, w tym momenty zwątpienia, przedstawianie swojej pracy wydawcom oraz przeciwności związane z II wojną światową, która wpływała na publikację książek.

Ostatecznie, pierwsza część "Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia" została opublikowana w 1954 roku, natomiast cała trylogia została ukończona rok później. Dzięki niesamowitemu talentowi Tolkiena do tworzenia języków, mitologii i przemyślanych postaci, "Władca Pierścieni" stał się jednym z najważniejszych dzieł literatury fantasy, zdobywając uznanie czytelników na całym świecie.

Jedyny Pierścień - który zmienił tak wiele

W następnym artykule postaram się Wam nieco przybliżyć każdą z 6 części historii. Dlaczego 6? Wyjaśnienie pojawi się w kolejnym wpisie 😊

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły