Wsiąść do pociągu – nigdy nieprzemijający klasyk

Wsiąść do pociągu – nigdy nieprzemijający klasyk
Spis treści:

Wstęp 

Wydaje się, że o tak kultowym tytule jak „Wsiąść do pociągu” słyszeli już wszyscy. Jednak co jakiś czas spotkać można osoby, które jakimś cudem ten tytuł ominął i żałują, że tak późno go poznały. Gra w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny. Od kiedy w 2004 roku firma Days of Wonder zaprezentowała pierwszą edycję gry na targach Spiel w Essen, gra cieszy się niegasnącą popularnością i doczekała się kilkunastu edycji i dodatków. Z tych najpopularniejszych wymienić należy: Wsiąść do pociągu – Europa, Azja, Afryka, czy USA.

Plansza do gry z wszystkimi elementami

Jak grać?

W grze uczestniczyć może od 2 do pięciu graczy, którzy rywalizować będą o to komu uda się zdobyć najwięcej punktów realizując bilety z trasami kolejowymi. Plansza do gry tworzy sieć połączeń pomiędzy miastami, zadaniem graczy jest tak poprowadzić swoje pociągi by zrealizować jak najwięcej tras znajdujących się na biletach, które dobierane są w trakcie gry.  W swojej turze gracz może nie tylko skupić się na realizacji swoich tras, ale również poprowadzić rozgrywkę tak, aby jak najbardziej utrudnić przeciwnikom realizacje ich tras. Ilość połączeń pomiędzy dwoma miastami, którą mogą ustawić gracze jest ograniczona (zwykle 1-2), dlatego też w trakcie rozgrywki trzeba mocno przemyśleć jakie trasy najbardziej opłaca się nam realizować. By stworzyć połączenie pomiędzy dwoma miastami gracz musi posiadać odpowiednią ilość kart z wagonami w danym kolorze, karty dobierane są z wierzchu wspólnej talii, ale przed dobraniem karty gracz nie widzi, jaki kolor dobiera. Jest to utrudnienie, które dodatkowo wprowadza nutkę emocji do rozgrywki.

 

Bilet do realizacji trasy

Rozgrywka dla każdego!

Wsiąść do pociągu jest grą, która dzięki prostym zasadom nie stanowi problemu dla nowych graczy. Dosłownie w 10min, można wytłumaczyć znajomym zasady i zacząć gracz. Doświadczenie w tej grze nie jest aż tak istotne, więc nawet osoby grające pierwszy raz mogą pokonać weterana. Najważniejsze to umieć myśleć strategicznie i planować jakie trasy opłaca się nam realizować. Choć szczerze mówiąc gra ta dzięki przepięknej oprawie graficznej i starannie wykonanym figurkom daje radość z samego uczestnictwa w rozgrywce. To co jest pięknem tej gry, to fakt, że do samego końca nie wiemy kto będzie zwycięzcą, przez co przez całą rozgrywkę czerpiemy z niej przyjemność.

 

Plansza do gry z zajętymi przez graczy trasami

Z naszej strony nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić do grania, a ocenić planszówkę, która miała tak ogromny wpływ na rozwój branży i zachęciła miliony ludzi do szukania kolejnych tytułów nie można inaczej niż 10/10!

Zdjęcia: rebel.pl

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Wsiąść do Pociągu Paryż

Przenieś się do eleganckiego Paryża z szalonych lat dwudziestych XX wieku. Wskocz na otwartą platformę z tyłu autobusu i przejedź...