Tajniacy, czyli gra planszowa na imprezy i nie tylko

Tajniacy, czyli gra planszowa na imprezy i nie tylko
Spis treści:

Mimo że „Tajniacy” mieli swoją premierę już 7 lat temu, gra ta wciąż cieszy się dużą popularnością wśród miłośników gier planszowych. Na przestrzeni lat zdobyła kilkadziesiąt nagród, w tym tytuł gry planszowej roku. Obecnie gra jest dostępna w ponad 40 językach i 5 wersjach. Co stanowi o fenomenie Tajniaków? Z jednej strony, to proste zasady i niewielka ilość potrzebnych elementów, z drugiej zaś nieograniczony wachlarz sposobów na rozgrywkę.

5 różnych wersji gry Tajniacy

W tej grze gracze dzielą się na dwie drużyny: czerwoną i niebieską, a każda drużyna wybiera swojego Lidera. Na stole, w kwadracie 5x5, układanych jest 25 losowo wybranych (spośród dostępnych) słów, a Liderzy wybierają jedną z dostępnych plansz, na której oznaczono, które słowa należą do drużyny czerwonej, a które do niebieskiej. Plansza zawiera również szare słowa, które nie należą do żadnej drużyny, oraz jedno czarne "zakazane" słowo, którego zaznaczenie powoduje natychmiastową przegraną drużyny, która je wskazała. Celem gry jest odgadnięcie przez daną drużynę wszystkich słów w swoim kolorze, zanim zrobi to drużyna przeciwna.

Lider, korzystając ze skojarzeń, próbuje wybrać jedno słowo, które będzie kojarzyć się z jak największą liczbą słów z jego drużyny. Musi jednak uważać, aby to słowo nie wprowadziło współgraczy w błąd, nie zdradziło słów przeciwnika ani nie wskazało słowa zakazanego. Po wskazaniu słowa, Lider informuje towarzyszy, ile słów uważa za związanych z jego wyborem. Drużyna musi wtedy wybrać słowa ze stołu, które jej zdaniem są z nim powiązane. Jeśli wskazane zostanie słowo neutralne lub należące do drużyny przeciwnej, tura kończy się, a przeciwna drużyna rozpoczyna swoją turę. Ten proces trwa aż do wygranej jednej z drużyn.

Tajniacy
Przykładowy rozkład 25 słów, oraz planszy

Przed każdą rozgrywką wybierani są nowi Liderzy, losuje się nowe 25 słów, a plansza z zaznaczonymi kolorami słów jest również zmieniana. To sprawia, że gra nigdy się nie nudzi, ponieważ zawsze otrzymujemy nową konfigurację. Dodatkowo plansze z różnymi układami słów dodają różnorodności i trudności, co sprawia, że liczba możliwych kombinacji jest niemal nieograniczona.

Osobiście sięgamy po Tajniaków przede wszystkim podczas domowych imprez, ponieważ tę grę można grać już od 4 osób wzwyż, a drużyny mogą być nawet 10-osobowe. Im więcej osób, tym więcej zabawy, ponieważ cała drużyna wspólnie podejmuje decyzje dotyczące zaznaczania słów, a dyskusje na temat skojarzeń, którymi kieruje się Lider, dodają dodatkowej przyjemności. „Tajniacy” doskonale sprawdzą się zarówno dla weteranów świata planszówek, poszukujących wyzwań i rywalizacji, jak i dla graczy okazjonalnych, którzy chcą się dobrze bawić, bez konieczności nauki skomplikowanych zasad.

Podyskutujmy o tej grze na naszym Discordzie :)

Źródło grafik: rebel.pl

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Dixit Universe Access+

Wydawnictwo: REBEL Planowana data premiery:  19 czerwca 2024 Cena do dnia premiery: 104,50 zł Link do gry na stronie...

Zombiaki 2: Atak na Moskwę

Wydawnictwo: Portal Games Planowana data premiery: wrzesień 2024 Cena do dnia premiery: 69,95 zł Link do gry na stronie...