Monopoly – ponadczasowy klasyk, od prawie 90 lat na rynku
Chyba nie skłamiemy, jeśli wysnujemy stwierdzenie, że Monopoly to gra, w którą każdy grał chociażby raz w życiu. Ponadczasowy klasyk, którego proste zasady, nuta rywalizacji oraz szeroka dostępność sprawiły, że radość z rozgrywki czerpać mogą zarówno dzieci jak i dorośli. To co może niektórych zaskoczyć to fakt, że gra ta ma już prawie 90 lat. Sami pamiętamy wielogodzinne rozgrywki z rodzeństwem i kuzynami, podczas gdy nasi rodzice w pokoju obok prowadzili własne dyskusje. Dobra zabawa toczyła się w atmosferze zdrowej rywalizacji, negocjacji, szczęścia i smutków, a to wszystko nie nudziło się dosłownie nigdy. Mimo, że Monopoly posiada dość sprecyzowane zasady, to jest grą na tyle elastyczną, że każdy we własnym gronie może modyfikować je według własnego uznania. Dość częstym więc jest dodawanie zasady, gdzie gracze mogą pobrać „pożyczkę” z banku, by mieć szansę na wykupienie się z opresji. Taki zabieg znacząco wydłużał rozgrywkę i dodawał dodatkowy zastrzyk adrenaliny i nadzieje na wygraną.
Ktoś na prawdę nie zna zasad?
Dla tych, którzy jakimś cudem nigdy nie grali w Monopoly wyjaśniamy, po krótce zasady. W grze tej każdy z nas wciela się w inwestora rynku nieruchomości, który skupuje dane posiadłości by potem czerpać z nich jak największe zyski majątkowe. Gracze poruszają się po prostokątnej planszy za pomocą pionków, a ilość pól jakie pokonują uzależniona jest od wyrzuconej wartości oczek na kościach. Gracz po zakupie nieruchomości pobiera za nią opłaty od innych graczy za każdym razem, gdy ktoś stanie na jego polu. Gra kończy się, gdy jeden z graczy doprowadzi do bankructwa pozostałych, lub (co bardziej prawdopodobne), gdy rodzice powiedzą, że pora wracać do domu. 😊
Krótka lekcja historii
Prototypem dla dzis dobrze znanej nam gry była The Landlord’s Game powstała w 1904 roku, która wbrew pozorom nie miała służyć rozrywce. Twórczyni gry Elizabeth Magie z Illinois stworzyła ją w celu udowodnienia teorii ekonomicznej Henry’ego George’a. Teoria ta zakładała, że cała ziemia powinna należeć do Państwa, by dochód z opłat trafiał w całości do budżetu. Ciekawym zwrotem akcji było to, że gra stworzona przez przeciwników wolnego rynku, koniec końców stała się źródłem zarobku dla zwolenników kapitalizmu. Co więcej uważa się, że gra ta mocno promuje przedsiębiorczość i kapitalizm wśród najmłodszych.
Za datę powstanie pierwszej prawowitej wersji Monopoly uznaje się 1935 rok, a twórczość przypisano Charles'owi Darrow'owi. W latach 30, gdy na świecie panował kryzys gra ta dawała ludziom namiastkę luksusowego życia, o którym wielu mogło tylko pomarzyć. Gra szybko stała się hitem a jej popularność nie wygasła do dziś.
Inna wersja Monopoly prawie na, każdy dzień roku
Monopoly to istny rekordzista w ilość wydanych wersji, bo posiada ich ponad 300. Poza najbardziej klasyczną, istnieją:
- Wersje dla poszczególnych miast takich jak Poznań, Katowice, Kraków,
- Wersje z popularnych uniwersów filmowych jak Gra o Tron, Bridgertonowie, Stranger Things, czy Naruto
- Wersje dla najmłodszych, czyli: Junior, Szalona Gotówka, czy ToyStory
- Z ciekawszych wersji możemy wymienić jeszcze: Imperium, Cheaters Edition, Trafna kasa, Metallica,
Moglibyśmy wymieniać tak jeszcze dobre kilka godzin, a pewnie i tak nie udało by nam się wymienić wszystkich.
Jakimś cudem nie grałeś?! Zagraj!
Chyba nie musimy mówić, że Monopoly to gra, której pominąć nie można i zagranie w nią polecamy każdemu. Dzięki wielu wersją jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie też poznamy wasze opinie na temat tego, która z wielu wersji jest waszą ulubioną.