Elementum - Gra karciana

Elementum - Gra karciana
Spis treści:

W fantastycznym świecie Tellus cztery starożytne źródła żywiołów skrywają skoncentrowaną moc magiczną. Najambitniejsi czarodzieje usiłują pozyskać potężną energię w formie cząsteczek Elementum, niezbędną do tworzenia magii i generowania kryształów mocy. Rzucając zaklęcia ze szkoły natury, skupiają moc. Ten, kto zdobędzie jej najwięcej, zostanie najpotężniejszym elementalistą świata!

Wprowadzenie

Elementum to gra która w mojej kolekcji znalazła się przypadkowo. Szukaliśmy czegoś szybkiego, dwuosobowego i przy okazji grzebania po różnych blogach wpadła mi w oko ta pozycja. Kolorowa, szybka, dwuosobowa. Czego chcieć więcej?

Elementum to gra karciana oparta na drafcie dla 1-4 graczy od 10. roku życia. Rozgrywka potrwa od 10 do 20 minut. Przygotowanie rozgrywki jest szybkie. Zasady teoretycznie nie są trudne, natomiast gra wymaga sporo czytania i szukania powiązań między kartami. Nie dla każdego będzie ona prosta, nadmiar tekstów może się okazać dla niektórych przytłaczający.

W pudełku znajdziemy: 8 kart źródeł żywiołów, 55 kart zaklęć, 1 żeton kierunku draftu (do gry 3-4 osobowej), 14 kryształów mocy, planszę punktacji, 4 znaczniki graczy oraz instrukcję.

Zasady i przebieg gry

Przygotowanie gry rozpoczynamy od przetasowania i rozłożenia źródeł żywiołów pod którymi każdy z graczy będzie tworzył swój układ zaklęć (w każdej rozgrywce ich układ może być inny). Przy grze 3 i 4 osobowej rozkładamy dwa zestawy źródeł żywiołów. Następnie przygotowujemy talię zaklęć i wykładamy ogólnodostępną pulę (z którą gracze będą mogli wymieniać karty z ręki). Rozdajemy każdej osobie po 2 kryształy mocy, wykładamy żeton draftu (dla gry 3 i 4 osobowej), planszę punktacji i w końcu przygotowujemy talię do draftu.

Rozgrywka składa się z 2-3 rund, a każda runda z 5-6 kolejek draftu. Najpierw gracz wybiera z ręki jedną kartę i kładzie ją przed sobą. W kolejnym kroku wszyscy odkrywają swoje karty i umieszczają je w układzie. W tym momencie można dokonać wymiany karty z pulą. Możemy również dołożyć kryształ mocy wzmacniając tym samym efekt wybranej karty. Na koniec przekazujemy karty z ręki sąsiadującemu graczowi.

Przykładowy układ kart gracza

W celu podliczenia punktów analizujemy każdą kartę w naszym układzie oraz zliczamy ile cząstek Elementum każda z posiadanych kart zapewnia. Następnie przesuwamy na planszy punktacji kryształ z wybranym przez nas kolorem. Gracz z największą liczbą Elementum wygrywa grę.

Podsumowanie

Elementum to gra karciana dla 1-4 osób oparta na drafcie. Każdy z graczy będzie tworzył swój układ kart w celu zdobycia jak największej liczby punktów. Gra potrwa około 10-20 minut. Negatywna interakcja jest na minimalnym poziomie. Estetycznie wykonane karty z intrygującymi grafikami kuszą oko. Niestety nie jest to gra dla osób które nie lubią szukać powiązań między kartami. Czeka nas sporo czytania i kombinowania.

Czy uda wam się zostać najpotężniejszym elementalistą?

Aleksander

Entuzjasta gier dwuosobowych oraz fanatyk Gwiezdnych Wojen, Warcrafta i Warhammera.