Dungeons & Dragons Tyrani Underdarku
Wstęp
W grze Dungeons & Dragons: Tyrani Underdarku założenia są proste - zdobyć jak najwięcej punktów na koniec gry. Otrzymać je można na kilka sposobów, zaczynając od przejmowania kontroli nad strategicznymi obszarami na planszy, poprzez likwidowanie wrogich oddziałów, na rozbudowie talii kończąc.
Wszystko to jest okraszone mrocznym klimatem rodem z podziemi doskonale znanych miłośnikom Dungeons & Dragons. Zapewniamy jednak, że gra spodoba się nie tylko im, bo mamy tu do czynienia z niesamowicie regrywalnym połączeniem mechanik kontroli obszaru i budowania talii.
Zasady
W grze wcielamy się w drowich przywódców i staramy się przejąć kontrolę nad tytułowym Underdarkiem. Jak to w deck-buildingach bywa, gracze w każdej turze zagrywają karty z ręki, zdobywając zasoby oraz aktywując dodatkowe zdolności stronników.
W grze istnieją dwie główne waluty: wpływ oraz siła. Dzięki wpływowi gracze mogą rozbudowywać swoją talię o coraz to mocniejszych stronników pozyskując karty z talii rynku.
Siła odpowiada za aspekt militarny. Za jej pomocą likwidujemy wrogie oddziały oraz wysyłamy własne w celu przejęcia kontroli nad obszarem.
Każdy z wydzielonych obszarów planszy ma ograniczoną liczbę miejsc na oddziały, gracz, który na koniec gry będzie okupował większość tych miejsc przejmuje kontrolę nad regionem i otrzymuje za niego punkty zwycięstwa (bonusowe punkty otrzymać można za całkowitą kontrolę!). Dodatkowo, na planszy znajduje się kilka (liczba ta różni się w zależności od tego ilu graczy bierze udział w rozgrywce) strategicznych obszarów - osad, za kontrolę których gracze otrzymują dodatkowe wpływy i potencjalnie punkty zwycięstwa w każdej turze.
Ciekawą mechaniką jest tzw. awansowanie kart - z jego pomocą możemy poświęcić kartę usuwając ją na stałe z talii, aby uzyskać dodatkowe punkty na koniec gry (albo pozbyć się niechcianych kart).
Podliczamy punkty
Punkty zwycięstwa podliczamy w następujący sposób:
- Wartość PZ każdego z kontrolowanych obszarów (+ 2 punkty za całkowitą kontrolę).
- Po 1 punkcie za każdy zlikwidowany wrogi oddział.
- Wartość PZ wszystkich kart w talii.
- Wartość PZ awansowanych kart.
- Żetony PZ zdobyte podczas gry.
Podsumowanie
Dungeons & Dragons: Tyrani Underdarku jest obowiązkową pozycją dla fanów gier area control oraz deck buildingów. Gra jest niesamowicie regrywalna dzięki wielu kombinacjom talii (w każdej rozgrywce używamy podstawowych kart + dwóch z sześciu talii dodatkowych). Nie brakuje tutaj także negatywnych interakcji, w końcu celem jest przejęcie kontroli nad planszą!
Co do wykonania - tutaj niestety wydawca mógł bardziej się postarać. O ile ilustracje oraz karty są bardzo klimatyczne i ciekawe, o tyle żetony oddziałów nie są najlepszej jakości i często potrafią zlać się z planszą, a przecież stanowią bardzo ważny (o ile nie najważniejszy!) element gry.
Podsumowując, gra jest zdecydowanie godna polecenia i sprawdza się zarówno dla dwóch, jak i czterech graczy. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i płynna, przez co nie odczuwa się frustracji związanej z oczekiwaniem na swoją turę. Polecamy ją raczej dla zaawansowanych planszówkowiczów, którym nie straszna negatywna interakcja i rozbudowywanie talii w oparciu o odpowiednie synergie.