Diuna Imperium: odkryj świat planety pełnej czerwonej przyprawy i wielkich czerwii

Diuna Imperium: odkryj świat planety pełnej czerwonej przyprawy i wielkich czerwii
Spis treści:

Dziś na tapet bierzemy tytuł, który swoją premierę miał w 2021 roku.  Choć gdyby się zastanowić to tytuł ten jest o wiele starszy, ponieważ gra planszowa Diuna Imperium oparta jest na motywach z powieści fantastycznej  z 1965 roku. W tym czasie seria doczekała się 6 tomów książek, dwóch adaptacji filmowych jednej z 1985 roku i drugiej wydanej 2 lata temu. Diuna Imperium jest grą strategiczną, która w każdym calu oddaje klimat znany z powieści czy filmów. To właśnie intrygi, walki i strategie są jej tematem przewodnim. W grze udział może brać do 4 graczy, każdy z nich wybiera jeden z rodów, który oczywiście włada unikalną dla siebie zdolnością, pozwalającą na ułożenie odpowiednej strategii gry. By wygrać gracz musi uzbierać jako pierwszy od 10-12 punktów, przy czym w turze gdy jeden z graczy zdobędzie 10 punktów, inni gracze rozgrywają swoją turę do końca. Istnieje również szansa, że pozostali gracze poprzez odpowiednie zagrania mogą odebrać punkty zwycięstwa „potencjalnemu” triumfatorowi i przechylić szale na swoją korzyść, albo przedłużyć rozgrywkę.

 

Elementy gry

Diuna Imperium to tak zwany „deck builder”, czyli gra w której tworzymy talię kart, która pozwala nam na wykonanie określonych akcji.

Gra podzielona jest na 5 faz:
I) w pierwszej gracze dobierają 5 kart z swojej talii. Karty te posłużą do wykonania akcji w danej turze.
II) faza 2 to tak zwana Tura gracza podzielona na „Agenta” i „Odkrywania”. W turze agenta, każdy z graczy może wysłać od 1 do 3 agentów w różne miejsca na mapie (do tego potrzebna będzie karta z odpowiednim symbolem). W turze odkrywania gracz odkrywa przed sobą karty, których nie użył w „turze gracza”. Karty w zależności od tego co na nich umieszczono dają punkty perswazji - niezbędne do zakupu nowych kart, punkty wojny – wykorzystywane w bitwie z przeciwnikami i inne.
III) w fazie 3 następuje walka, której wynik zadecyduje o nagrodach przyznanych poszczególnym graczom. Nagrody te mogą w znacznym stopniu ułatwić rozgrywkę, jak również dać punkty zwycięstwa.
IV) w fazie 4, nazywana „Fazą stworzyciela” na wyznaczonych polach gromadzi się „przyprawa”, którą w kolejnej rundzie zebrać będą mogli gracze.
V) faza 5 to faza przywołania, w której jeśli dany gracz posiada 10 lub więcej punktów zwycięża rozgrywkę, w fazie tej do graczy wracają również agenci.

 

Plansza postaci

Na pierwszy rzut oka gra może się wydawać skomplikowana, ale zapewniamy, że wystarczy chwila obeznania, jedna rozegrana runda i każdy z was bez problemu załapie „co w Diunie piszczy”. Elementy fizyczne: figurki, karty, czy sama plansza, wykonane są w sposób estetyczny i cieszący oko. Postacie, które znajdziemy na kartach zainspirowane zostały filmem z 2021 roku, co dla fanów produkcji będzie niekwestionowanym atutem.

 

Dodatek do gry Diuna Imperium "Potęga IX"

Dla kogo jest Diuna Imperium?

Jeśli chodzi o trudność rozgrywki, to nie ukrywamy, że w tej grze trzeba lubić główkować, wszak strategia jest najważniejszym czynnikiem rozgrywki.  Mimo, że gra ta nie należy do najłatwiejszych tzw. „party games” to nie jest tak, że mogą w nią grać tylko planszówkowi weterani. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z grami planszowymi, a zwłaszcza strategicznymi to bez problemu sobie poradzisz.  

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Wybiegi i peleryny: Fantastyczny Pokaz Mody!

Pozdrowienia, modni mieszkańcy mistycznych krain! Dziś wyruszamy w nieziemską podróż przez czarujące krainy Westeros, Czarodziejskiego Świata Pandory, Diuny, Narnii, Gwiezdnych...