Catan: Osadnicy z Catanu

Catan: Osadnicy z Catanu
Spis treści:

Jesteście pierwszymi osadnikami, którzy przybyli na wyspę Catan. Szybko wznosicie pierwsze osady i budujecie pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają wam surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się do miast. Jednak po pewnym czasie na wyspie zaczyna brakować miejsca - wtedy rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i władzę. Pora wprowadzić w życie wasz błyskotliwy plan, licząc przy tym na odrobinę szczęścia!

Osadnicy z Catanu to gra której chyba nie trzeba przedstawiać nikomu - w końcu posiada ugruntowaną od lat pozycję na rynku - jest to prawdziwy bestseller w kategorii gier euro. Przeznaczona dla 3-4 graczy w wieku 10+. Rozgrywka według twórców potrwa około 75 min. W pudełku poza heksagonalnymi kafelkami pól znajdziemy również karty surowców, karty rozwoju, karty pomocy, 96 pionków (osad, miast, dróg), figurkę złodzieja i kości, jak również instrukcję w wersji podstawowej i zaawansowanej. Zasady nie są nadmiernie skomplikowane co powoduje, że gra stanowi przyjemny gateway do świata planszówek i może być dobrym pomysłem na prezent dla planszówkowych świeżaków, jednak i weterani gatunku euro nie będą się nudzić dzięki mnogości dostępnych dodatków.

Kafle z których składamy planszę wykonane są z tektury, natomiast elementy które będziemy umieszczać na mapie (drogi, osady, miasta), zależnie od wersji gry, mogą być drewniane bądź plastikowe. Choć można skorzystać z ustawienia mapy dla początkujących, gracze mogą również przetasować heksy z terenami i ułożyć je w dowolny sposób - co zwiększa regrywalność między różnymi sesjami.

Podstawowy układ mapy.

Plansza do gry składa się z 19 heksagonalnych pól otoczonych morzem. Gracze będą konkurować przy wznoszeniu swoich osad i miast oraz przy wytyczaniu dróg. Tereny dzielą się na sześć rodzajów z których pięć generuje różne surowce niezbędne do rozbudowy naszych włości oraz nabywania kart rozwoju. Na każdym polu znajduje się cyfra od 2 do 12. Na początku kolejki gracze rzucają kostkami, żeby zobaczyć które pola przyniosą zyski, ale uwaga! Pole wygeneruje zyski jedynie dla graczy których osady/miasta znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Gdy braknie nam niezbędnego surowca, możemy zakupić go w banku, w portach bądź od innych graczy. Po wygenerowaniu surowców i ewentualnych negocjacjach przychodzi czas na wydawanie - aktywny gracz może za nabyte dobra wznieść lub ulepszyć budowlę, jak również zakupić kartę rozwoju (z której może zyskać karty rycerzy, darmowe drogi czy dodatkowe surowce oraz punkty). Przy wznoszeniu osad należy pamiętać o Zasadzie odstępu - na żadnym z trzech sąsiadujących skrzyżowań nie może znajdować się inna osada. W przypadku dróg - nie mogą się one krzyżować i muszą przylegać do istniejących budowli. Uczestnicy zabawy muszą być czujni, ponieważ na planszy czyha złodziej. W momencie gdy gracz wyrzuci na kostkach 7 nikt nie otrzymuje zysków, najbogatsi gracze odrzucają część swoich surowców z ręki, a następnie aktywny gracz może przestawić figurkę złoczyńcy na inne pole - to pole nie generuje zysków do momentu przestawienia złodzieja.

Gra zakończy się w momencie gdy jeden z uczestników uzyska minimum 10 punktów zwycięstwa. Punkty te zyskuje się budując osady i miasta oraz z zakupionych kart rozwoju.

Pora na podsumowanie! Catan: Osadnicy z Catanu to planszówka należąca do gatunku eurogier. Posiada proste zasady i jest skierowana do niewielkich grup znajomych lubiących gry z małą ilością negatywnej interakcji. Wykonanie pozwala na różny układ terenów w różnych rozgrywkach co zwiększa regrywalność. Grafiki na kartach i polach z zasobami są eleganckie i czytelne. Dostępna jest cała gama dodatków zawierających nowe mechaniki, tereny i elementy.

Jak dobrze poradzicie sobie w starciu z innymi?

Aleksander

Entuzjasta gier dwuosobowych oraz fanatyk Gwiezdnych Wojen, Warcrafta i Warhammera.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły