Anime Polecajka: Fullmetal Alchemist Brotherhood – miłość braci w obliczu okrucieństw świata

Anime Polecajka: Fullmetal Alchemist Brotherhood – miłość braci w obliczu okrucieństw świata
Spis treści:

Wstęp

Jeśli spytacie starych wyjadaczy, jakie jest najlepsze anime w historii, większość z nich odpowie, że jest to właśnie Fullmetal Alchemist. Na czym polega fenomen serii, która powstała w 2008 roku i podbiła serca tak wielu osób na całym świecie? Zapraszamy do naszego artykułu z serii Anime Polecajki.

Poznajmy historię dwóch braci

W świecie, w którym ludzie za pomocą alchemii potrafią dokonywać rzeczy nadprzyrodzonych (transmutować i manipulować żywiołami, przyrodą ożywioną i nie ożywioną, a nawet ludźmi), poznajemy historię dwóch braci Edwarda i Alfonsa Erlic. Akcja serialu dzieje się w kraju Amestris, gdzie władze sprawuje wojsko, a urzędnicy państwowi mogą decydować o życiu i śmierci zwykłych ludzi. Ed i Al w wieku 11 i 10 lat mierzą się z śmiercią matki. W obliczu tak wielkiej tragedii, chłopcy, którzy od najmłodszych lat praktykowali alchemię, postanawiają wskrzesić matkę, za pomocą zakazanej techniki ludzkiej transmutacji. Najważniejszą zasadą jaką kieruje się alchemia jest zasada równiej wymiany „Touka Koukan”. W uproszczeniu oznacza, to że nie możemy stworzyć czegoś z niczego, a coś o równiej wartości musi zostać poświęcone.  Chłopcy nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa przeprowadzają transmutację ciała matki, w wyniki czego „Prawda” najwyższa siła rządząca alchemią pozbawia Ed’a ręki a Alfonsa całego ciała, którego życie Ed ratuje w ostatniej chwili zamykając jego dusze w metalowej zbroi. Czyn, którego dokonali bracia sprawił dodatkowo, że bardzo uzdolniony Edward, zdobył zdolność posługiwania się alchemią bez potrzeby wykorzystywania kręgów transmutacyjnych, których użycie dla każdego innego alchemika jest warunkiem koniecznym.

Elric brothers perform human transmutation to bring back their mother
Moment ludzkiej transmutacji

Poszukiwanie Kamienia Filzoficznego

By odzyskać swoje ciała chłopcy postanawiają wyruszyć na poszukiwanie Kamienia Filozoficznego, jedynego alchemistycznego artefaktu, który według starych zapisów może pomóc wrócić do normalności. W tym celu w wieki 12 lat Edwardowi udaje się zostać najmłodszych w historii Państwowym Alchemikiem (jedyny zawód pozwalający na legalne używanie alchemii, jak również dający swobodę podróżowania w każdą część kraju). Akcja serialu zaczyna się 3 lata później, gdzie poznajemy braci w trakcie ich misji.

 

Top 10 Fullmetal Alchemist Brotherhood Moments | Blog on WatchMojo
W anime znajdziemy motywy walki dobra ze złem. Ale, kto jest tym dobrym?

Chodzi o emocje!

Anime to przepełnione jest wątkami nawiązującymi do ludzkiej moralności, tego, ile tak naprawdę znaczy ludzkie życie. Spotykamy wątki związane z niewolnictwem, zbrodniami wojennymi i próbami ich tuszowania przez totalitarne Państwo. Tragedie ludzi, których Ed i Al spotykają na swojej drodze powodują w widzu refleksję nad otaczającym nas światem. Pozwala to zobaczyć świat takim jakim jest w odcieniach szarości, a nie jak często przekazywane jest w mediach w czerni i bieli. Okazuje się, że nie każdy określany jako wróg jest wrogiem, a nie każdy autorytet jest tak krystaliczny jak mogło by się wydawać. Czy Państwo jest gotowe poświęcić życie setek tysięcy ludzi, tylko po to by zrealizować swój cel? Jak historia opisywana w książkach może być przekłamywana przez tych, którzy sprawują władzę? Czy ojciec może poświecić życie rodziny by utrzymać posadę w pracy? Te i wiele innych wątków moralnych spotkać możecie w FullmetalAlchemist Brotherhood.

 

Fullmetal Alchemist: 10 Most Tragic Backstories, Ranked
W anime znajdziemy wiele momentów które złapią za nasze serca

Przepiękne animacje

Poza głębią przekazu, serial okraszony jest nadal budzącą podziw warstwą wizualną, jak również scenami akcji czy momentami śmiechu pozwalając nam na chwilę oddechu jak i silne związanie się z bohaterami. W trakcie podróży Ed i Al poznają wiele ciekawych, często kontrastujących postaci, których historie na pewno nie będą nam obojętne.

Beast on X: "I love fmab comedy scenes They're so funny reminds me of one  piece #FullmetalAlchemistBrotherhood https://t.co/34Jp1GJjKF" / X
Największym kompleksem Edwarda jest jego niski wzrost

Podsumowanie

Przyznamy, że sami jako wieloletni fani japońskiej animacji wielokrotnie w trakcie naszego życia wracamy do historii Ed’a i Al’a by na nowo przeżywać emocje z tym związane, jednocześnie przypominając sobie jak okrutny potrafi być świat wojny zwłaszcza w oczach dziecka. Niestety nawet w dzisiejszych czasach nie jest to dla nas tak odległe.

Zapraszamy do oglądania!

Anime dostępne na Netfix.pl

Grafiki i sceny z anime są własnością studia Bones Inc. (Tokyo, Japonia).