Wodny Szlak - Rodzinna gra kafelkowa

Wodny Szlak - Rodzinna gra kafelkowa
Spis treści:

Przenieś się w czasy, gdy najlepszym sposobem transportu było spławianie towarów wodnym szlakiem. Stwórz swoją własną rzekę, po której flisacy popłyną na drewnianych tratwach. Zadbaj, by twoim młynom i tartakom nigdy nie zabrakło surowca i pamiętaj, że towary mogą płynąć tylko z prądem!

Wprowadzenie

Tytuł ten to kolejna impulsywnie kupiona przeze mnie gra. Pierwszy raz ograna u znajomych, zamówiona dwa dni później, często gości na moim stole.

Wodny szlak to gra rodzinna ze stajni Foxgames w którą można grać również z dziećmi. Przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku 8+. Rozgrywka potrwa około 20 minut. Zasady są banalne! W ciągu 5 minut jesteśmy w stanie je wytłumaczyć i rozpocząć grę - co dla mnie jest dużym plusem! Nie uświadczymy tutaj negatywnej interakcji, każdy z graczy będzie tworzył własną rzekę układając ją z dobieranych na rękę i przekazywanych kafli - typowy draft. Do gry, zwłaszcza w 3-4 osoby, warto przygotować większy stół - nie sprawdzi się niestety w podróży.

W pudełku z grą znajdziecie 60 kafli rzeki, 4 kafle startowe, 4 karty pomocy, notes na punkty oraz instrukcję.

Zasady i przebieg gry

Każdy z uczestników otrzymuje kafel startowy oraz kartę pomocy, a następnie, zależnie od ilości graczy, przygotowujemy i tasujemy odpowiednią liczbę kafli rzeki (twórcy gry ułatwiają nam to zadanie, ponieważ kafle dla 3 i 4 osobowej gry mają narysowane na sobie krowy i owce). Każda osoba dostaje na start trzy kafle, wybiera jeden z nich i dokłada go do kafla startowego, a pozostałe dwa przekazuje osobie po lewej stronie. Następnie każdy dobiera jeden kafel z puli i... gramy tak aż nie będziemy już mieli co dobierać (13 rund). Punkty podliczamy z pomocą załączonego notesu.

Na kaflach rzeki, poza wodą, znajdują się porty, tartaki, młyny, pola, wycinki oraz łąki, natomiast na kaflu startowym, strzałkami oznaczono kierunek prądu rzeki który wyznacza trasę spływu towarów. Dokładając kafel musimy pamiętać o tym, żeby stykał się z co najmniej jednym położonym już wcześniej. Mogą stykać się bokami przez które płynie rzeka, lub bokami bez rzeki. Pamiętajcie jednak, że krawędź z rzeką nie może stykać się z krawędzią bez niej oraz że rzeki nie płyną w kółko - więc nie możecie zamknąć pętli na swoich trasach.

Fragmenty rzeki które na koniec gry nie zostaną dołączone do głównego nurtu traktowane są jako starorzecza wypełnione wodą stojącą, a tym samym nie wygenerują punktów za porty, młyny i tartaki, a jedynie za łąki.

Ale jak właściwie liczyć punkty? Te zdobywamy poprzez dostarczanie towarów do budynków umieszczonych na kaflach. To ile danego surowca musimy dostarczyć oraz ile punktów zyskamy oznaczone jest na chorągiewce obok zabudowań. Młyny potrzebują zboża a tartaki drewna, porty natomiast dostarczą nam punkty w trochę inny sposób. Otóż, w przypadku tych ostatnich, liczy się najdłuższy odcinek, nieprzerwanej żadnym mostem rzeki, pomiędzy dwoma portami. Każdy kolejny kafel to 1 punkt (kafel startowy jest również wart 1).

Czwartym sposobem na zdobycie przewagi nad innymi jest kompletowanie łąk. W rogach kafli rzeki znajdziemy ich fragmenty. Skompletowanie 3 lub 4 takich części na styku pól da nam na koniec gry dodatkowe punkty.

Podsumowanie

Wodny szlak to kafelkowa gra dla całej rodziny oparta na drafcie. Nie znajdziemy w niej negatywnej interakcji. Zagrać w nią mogą osoby już od 8 roku życia (chociaż i młodsi spokojnie ogarną). Zabawa potrwa około 20 minut i udział w niej może wziąć do 4 osób. Zasady są bardzo proste i przejrzyste. Kafle są czytelne i estetycznie wykonane.

Kto z was najlepiej ułoży swoją rzekę?

Aleksander

Entuzjasta gier dwuosobowych oraz fanatyk Gwiezdnych Wojen, Warcrafta i Warhammera.