Star Wars: The Deckbuilding Game

Star Wars: The Deckbuilding Game
Spis treści:

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce:

Sojusz Rebeliantów walczy przeciwko tyranii Imperium Galaktycznego. Każde kolejne zwycięstwo wlewa w ich serca nowe pokłady nadziei, a każdy bohaterski czyn wzmacnia determinację. Jednak zasoby Imperium są niewyczerpane, a siła rażenia imperialnej floty nie ma sobie równych. Żadna ze stron nie chce się poddać i echa wojny rozbrzmiewają już w całej galaktyce...

Star Wars: The Deckbuilding Game to gra opierająca się na deckbuildingu, przeznaczona dla dwóch graczy - nie tylko fanów uniwersum Lucasa - w wieku od 12 lat wzwyż. Rozgrywka według twórcy potrwa około 30 minut (chociaż potrafi przedłużyć się nawet ponad godzinę), natomiast celem gry jest zniszczenie ustalonej na początku gry liczby Baz przeciwnika.

Oponenci w walce o dominację staną na czele Imperium Galaktycznego oraz Rebelii. W zestawie poza kartami startowymi, znajdziecie 100 kart (karty Galaktyki oraz piloci z Zewnętrznych Rubieży) z których będziecie tworzyć swoje talie. Dodatkowo w grze będziecie wykorzystywać Bazy oraz tor równowagi Mocy o których więcej za chwilę.

W trakcie zabawy będziecie dobierać, zagrywać oraz kupować karty. Waszą talię powiększycie zakupując karty z rzędu Galaktyki za materiały zdobyte z kart. Przyjdzie wam również niszczyć okręty i Bazy przeciwnika wykorzystując ataki waszych jednostek czy pojazdów.

Każdy gracz dysponuje talią startową

Co jest nietypowe w tej produkcji w porównaniu z innymi znanymi mi deckbuildingami to mechanika równowagi Mocy, mechanika Baz oraz możliwość niszczenia kart z rzędu Galaktyki.

Tor równowagi Mocy, znaczniki zasobów oraz obrażeń, przykładowe Bazy

Baza jest sercem frakcji. Każda z nich - poza startowymi - posiada zdolność potrafiącą namieszać w trakcie rozgrywki (np. neguje część obrażeń lub pozwala podglądać karty z talii Galaktyki). Bazy posiadają pewną pulę punktów wytrzymałości - jest to ilość ataków jaką jest ona w stanie przyjąć zanim zostanie zniszczona. Zniszczona Baza to punkt dla oponenta. Odpowiednie dobieranie Baz do swojej taktyki jest kluczowe.

Mechanika równowagi Mocy reprezentowana jest przez tor równowagi Mocy. Wędrujący po nim znacznik reprezentuje jej przychylność. Jest to istotne w przypadku kart których zdolność zawiera słowa Jeśli Moc jest z Tobą... Wtedy gracz musi ocenić czy znacznik znajduje się na jego połowie toru. Dodatkowo jeśli znacznik dotrze na jeden z końców toru i utrzyma pozycję do początku tury danego uczestnika gry, otrzymuje on dodatkowe materiały.

Choć po kilku rozgrywkach zaczynamy kojarzyć karty, ich układ za każdym razem będzie inny, co będzie wymagało od nas dostosowania taktyki. Bazy również potrafią wiele namieszać, a nasz przeciwnik może próbować pozbawić nas niektórych kart z rzędu Galaktyki zanim zdążymy je zakupić.

Jeżeli chodzi o komponenty - znaczniki obrażeń, zasobów i Mocy wykonane są z plastiku, natomiast tor równowagi mocy wykonany jest z cienkiej tektury.

Podsumowując: Star Wars: The Deckbuilding Game jest ciekawą pozycją jeżeli szukacie czegoś niewielkiego dla dwóch osób. Proste zasady i przejrzysta rozgrywka są zdecydowanie na plus. Fanów Gwiezdnych Wojen na pewno zadowolą grafiki nie tylko związane z filmami. Należy jednak pamiętać, że karty przy częstszych rozgrywkach mogą się szybko zacząć powtarzać.

Przykładowy układ kart na stole

A Wy po której stronie Mocy staniecie?

Aleksander

Entuzjasta gier dwuosobowych oraz fanatyk Gwiezdnych Wojen, Warcrafta i Warhammera.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Wybiegi i peleryny: Fantastyczny Pokaz Mody!

Pozdrowienia, modni mieszkańcy mistycznych krain! Dziś wyruszamy w nieziemską podróż przez czarujące krainy Westeros, Czarodziejskiego Świata Pandory, Diuny, Narnii, Gwiezdnych...