Aqua - recenzja gry planszowej.

Aqua - recenzja gry planszowej.
Spis treści:

Wydawnictwo: REBEL
Cena do dnia premiery: 149,95 zł
Link do gry na stronie wydawnictwa: KLIK

Wstęp

Głównym celem gry Aqua jest kolekcjonowanie stworzeń (dających określone punkty) poprzez rozbudowę naszej rafy koralowej. Naszym zadaniem jest dodawać kolejne kafelki "siedlisk", dzięki którym tworzymy idealne środowisko do zamieszkania przez kolejne małe wodne stworzenia. Jak już mamy małe stworzenia, to pojawiają się też większe (jak to w przyrodzie bywa), które zapewniają nam jeszcze więcej punktów.

Poznajmy więc zasady, które są banalnie proste.

Zasady

W grze do dyspozycji mamy kafelki siedlisk (sześciokąty), które zawierają 2 lub 3 rodzaje podłoża odpowiadające odpowiednim kolorom - czerwone, zielone, różowe, żółte, fioletowe oraz niebieskie. Naszym zadaniem jest rozbudowa naszego podwodnego świata, zakładając, że kolejne kafelki muszą pasować do siebie (przynajmniej jedną ścianką) kolorami.

Gdy zamkniemy jakiś kolor w sześcianie wówczas automatycznie umieszczamy na nim małe stworzenie danego koloru. Gdy nasza rozbudowa doprowadza do sytuacji w której dany fragment posiada więcej niż 3 elementy jednego koloru, zamiast umieszczać na nim stworzenie, staje się on rafą koralową, która zapewnia osobne punkty za każde stworzenie, które się z nią styka.

W grze istnieją jeszcze większe stworzenia, które umieszczamy na małych stworzeniach po tym, jak utworzą one odpowiedni wzór (np 2 małe stworzenia w jednym rzędzie, lub 4 małe stworzenia obok siebie etc.). Oczywiście duże stworzenia dają nam znacznie więcej dodatkowych punktów.

Jest jeszcze podstawowa mechanika dobierania kafelków. Polega ona na tym, że gracz pierwszy dobiera jeden element, dokłada go do swojego podwodnego świata i jeśli zamknął sześciokąt to dobiera małe stworzenie (oraz dodatkowo dobiera duże stworzenie, jeśli spełnia odpowiednie warunki). Po tym kolejka przechodzi dalej do kolejnego gracza.

W swojej turze zamiast dobrania kafelka, jest możliwość zabrania ślimaka (może to zrobić tylko jedna osoba w kolejce). To powoduje, że dany gracz przeskakuje na koniec tury, ale w zamian za to będzie ją rozpoczynał w następnej kolejce.

Jak liczyć punkty?

W grze oczywiście pomocniczo przychodzi nam zestaw kartek, które definiują liczenie punktów. To ułatwia zapamiętanie za co dokładnie przyznawane są punkty, a więc:

  1. Duże stworzenia - na początek zliczamy punkty dużych ryb i odkładamy je obok swojej planszy.
  2. Małe stworzenia - zliczamy punkty z małych stworzeń (UWAGA, po zliczeniu punktów pozostawiamy je na miejscu, będą potrzebne w dalszym liczeniu punktów).
  3. Rafa koralowa - podliczamy punkty za każde małe stworzenie, które ma styczność z naszą rafą koralową (minimum 4 kafelki jednego koloru połączone razem).
  4. Punkty za akcje specjalne (jest ich 6, losujemy je na początku rozgrywki i przypisujemy do odpowiednich kolorów środowiska - np za każde niebieskie małe stworzenie ekstra jeden punkt, za każde dwie różowe stworzenia dwa punkty etc.)
  5. Zwycięzcą zostaje gracz z najwyższą liczbą punktów.

Podsumowanie

To za co należą się pochwały to solidne wykonanie. Wszystko jest z grubego kartonu, a piękne grafiki nadrukowane są idealnie. W kartonie znajdujemy element do złożenia wypraski, a więc wszystko leży w odpowiednim miejscu i pasuje idealnie.
Rozgrywka toczy się szybko, sprawnie i mimo 4 graczy nie ma tutaj chwili na nudę, gdyż cały czas musimy kombinować i sprawdzać co nam będzie w danym momencie pasowało i co nam pozwoli uzyskać ekstra punkty.
Zasady są bardzo proste i łatwe do ogarnięcia nawet dla graczy, którzy pierwszy raz będą mieli styczność z planszówkami.
Regrywalność na wysokim poziomie, ze względu na losowanie kafelkó z ekstra punktami, co powoduje, że każda rozgrywka to inna taktyka na rozbudowę podwodnego świata.

Planszówka idealna na start niedzielnego spotkania ze znajomymi na wieczór z planszówkami. Rozgrzewa umysł do późniejszych trudniejszych zmagań, jednocześnie dając dużo radości z kolejnych ułożonych elementów. Zdecydowanie godna polecenia nie tylko dla dwóch graczy, ale również większej liczby, gdyż nie wpływa to na płynność rozgrywki!

Grę planszową otrzymaliśmy od wydawnictwa REBEL, za co serdecznie dziękujemy!

Jacek

Fan strategicznych gier komputerowych, Władcy Pierścieni i Więźnia Labiryntu! Stary od urodzenia.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Aqua - bioróżnorodność w oceanach

Zanurz się w głębiny oceanu, w którym rozwinął się niesamowity ekosystem rafy koralowej. Powiększaj formacje koralowe i stwórz środowisko przyjazne...